Neuveríte, čo je najväčším znečisťovateľom vzduchu v domácnosti

18.02.2016 09:46

Pod zdrojmi znečistenia ovzdušia si väčšina z nás predstavuje vonkajšie faktory, ako sú fabriky, automobily či teplárne. A pritom aj v našich domovoch mávame často zdroje nebezpečných látok.

Najväčším znečisťovateľom vzduchu v našich domácnostiach sú totiž aviváže, respektíve zmäkčovače prádla.

V čom tkvie problém aviváži na prádlo?

Aviváže sú často v reklamách zobrazované ako niečo veľmi príjemné, čerstvé a čisté. Pritom väčšina z nich obsahuje ponurý zoznam známych toxínov, ktoré sa do vášho tela môžu dostať buď cez pokožku nosením „zjemneného“ prádla, alebo inhalovaním počas jeho sušenia či uskladnenia v skrini. Následne vám potom začnú spôsobovať celú paletu zdravotných problémov a vy ani len netušíte, čo môže byť príčinou. Zvlášť veľkému nebezpečenstvu sú vystavené vaše deti.

Tuto nasleduje zoznam škodlivých látok, ktoré sú často súčasťou tekutých aviváži.

Chloroform
Táto látka sa používala na anestéziu v 19. storočí až do začiatku 20. storočia, kedy sa zistil jej potenciál spôsobovať srdcovú arytmiu. Dokonca, ako karcinogénny neurotoxín, je uvedená aj na zozname nebezpečných látok vydaného americkou federálnou EPA (Agentúra na ochranu životného prostredia). Vdychovanie chloroformu môže viesť k strate vedomia, nevoľnostiam, bolestiam hlavy, závratom a ospalosti. Má potenciál tiež zhoršovať existujúce zdravotné ťažkosti so srdcom, obličkami či pečeňou. Účinky chloroformu sa zosilňujú pri vystavení teplu.

A-Terpineol
Táto substancia vyvoláva poruchy centrálneho nervového systému, čo znamená problémy spojené s mozgom a miechou ako sú Alzheimerová choroba, ADHD, demencia, skleróza multiplex, Parkinsonová choroba, epileptické záchvaty, mozgová mŕtvica a Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa. Skoré príznaky porúch centrálneho nervového systému zahŕňajú aspáziu (problémy s vyjadrovaním), zahmlené videnie, dezorientáciu, závraty, bolesti hlavy, hlad, stratu pamäte, stuhnutosť tváre a bolesti v krku a chrbte. A-Terpineol tiež dráždi sliznice nosa, hrdla a priedušiek. Po vdýchnutí môže vyvolať respiračný útlm, zápal pľúc či dokonca smrteľný edém pľúc.

Benzyl alkohol
Ide o známy dráždič horných dýchacích ciest. Môže tiež spôsobovať poruchy centrálneho nervového systému ako sú bolesti hlavy, nevoľnosti, točenie hlavy a dramatický pokles krvného tlaku.

Benzyl acetát
Táto látka je podozrievaná z vyvolávania rakoviny pankreasu. Jej výpary dráždia oči a dýchacie cesty. Do tela sa dokáže dostať nielen inhaláciou, ale aj absorpciou cez pokožku.

Pentán
Je ďalšou zložkou aviváži na prádlo, ktorá je na zozname nebezpečných chemikálií americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia EPA. Podobne, ako predošlé látky, je pre telo škodlivá po vdýchnutí.

Etyl acetát
Ide o substanciu, ktorá irituje oči a dýchacie cesty. Môže tiež vyvolať prudké bolesti hlavy a stratu vedomia. Ďalej poškodzuje pečeň a obličky.

Gáfor
Rovnako ako u predošlých chemikálií, aj gáfor je zahrnutý do zoznamu nebezpečných látok agentúry EPA. Ľahko sa absorbuje cez pokožku, dráždi oči, nos a hrdlo. Môže tiež vyvolávať nevoľnosti, zmätenie, závraty, šklbanie svalov a kŕče.

Linalool
Ide síce o prírodne sa vyskytujúcu látku, napríklad v kvetoch, ktorá pekne vonia, avšak vo vyšších koncentráciách môže spôsobovať problémy centrálneho nervového systému. Pri testoch na zvieratách, ktoré jej boli vystavené, vyvolávala u nich smrť.

Ftaláty
Používajú sa na to, aby predĺžili trvanie vôní. U ľudí však vyvolávajú hormonálne poruchy, rakovinu prsníkov a problémy s reprodukčnými orgánmi.

Limonene
Ide o chemikáliu s vôňou pomarančov a citrusových plodov. Je však tiež známym karcinogénom a okrem toho spôsobuje podráždenie očí a kože.

Čo na to výrobcovia aviváži?

Výrobcovia týchto produktov sú si plne vedomí uvedených rizík, preto na obaloch mnohých aviváží nájdete varovania, že by sa nemali používať na oblečení pre spanie u malých detí.

Zarážajúce a ironické na tom je, že mnohí z týchto výrobcov na obaloch popri varovaniach s malými písmenkami znázorňujú veľké obrázky detí s hračkami.

Zdroj:https://www.badatel.net/neuverite-co-je-najvacsim-znecistovatelom-vzduchu-domacnosti/

Späť