1.Meridián pľúc

Meridián začína v trupe, v oblasti stredného žiariča, odtiaľ vedie smerom k hrubému črevu, potom späť pozdĺž žalúdka, od vrátnika k žalúdočnému vchodu, preniká bránicou a vstupuje do pľúc.
Z pľúc pokračuje hore k priedušnici a k hrdlu. Z hrdla vychádza priečne do podpazušia a pozdĺž vnútornej strany ruky pokračuje až na špičku palca, kde končí. Dráha pľúc má jednu odbočku, ktorá sa oddeľuje približne za zápästím a hranou ukazováka pokračuje k vnútornému okraju základne lôžka nechtu, 1. bodu dráhy hrubého čreva. Križuje dráhu hrubého čreva. 
 

Čo je pod jeho vplyvom:   

Nos, vedľajšie dutiny, hrdlo, hlasivky, pľúca, hrudník, horné končatiny, Eustachova trubica, úsek chrbtice C 4-5, Th 2-4, L 4-5. Zuby,  prenesene tračník, lymfatická oblasť, sliznica. 

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy

Súvisia s funkciami pľúc. Typickými sú dýchacie problémy, nádcha, poruchy čuchu, astma, alergie, dušnosť, plnosť v hrudi, bolesti v jamke kľúčnej kosti, prechladnutie, kašeľ, bolesti v krku, zimnica, horúčky s potením i bez neho, znížená odolnosť voči chladu a infekciám , srdcové palpitácie, bolesť pod rebrami, zvracanie krvi, problémy s močením, časté a krátke močenie, časté močenie, pomočovanie sa, poruchy látkovej výmeny, dyspnoe, hemoptýza, kožné ochorenia, žihľavka, ekzém, spáleniny, opuchy v tvári, škvrny na pokožke, suchá a drsná koža, pružnosť a elasticita kože - tvorba strií, strata ochlpenia a bolesti v priebehu dráhy - bolesť alebo chlad v ramenách, v pažiach, v lakťoch, v zápästí na radiálnej strane ruky, pálenie v dlaniach, zívanie.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy    

smútok, žiaľ, pýcha, stud, emočná otupenosť, melanchólia, sebapodceňovanie, nervozita, depresia