4. Meridián sleziny

Dráha vedie od konca palca nohy po jeho vnútornej strane, cez vnútorný členok, pozdĺž holennej kosti cez koleno, stehno, triesla, vnára sa do brucha a spája sa so slezinou. Pravá vetva zodpovedá pankreasu a ľavá slezine. Ďalej vedie spojnicou do žalúdka, prechádza cez bránicu k pažeráku, pripája sa ku koreňu jazyka a rozptyľuje sa pod ním. Jej vetva sa oddeľuje zo žalúdka, vedie cez bránicu a vteká do srdca.
 

Čo je pod jeho vplyvom:    

Pľúca, brucho, žalúdok, slezina, pečeň, črevá, urogenitálny systém, dolné končatiny 
 

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy    

Vplyv na imunitu, anémia, poruchy elasticity ciev, krvácavosť, modriny, bolesti jazyka, po jedle nutkanie zvracať, bolesti žalúdka a brucha, črevné poruchy, nadúvanie brucha a grganie, diabetes, prudké bolesti pod srdcom, riedka stolica a hnačka s pocitom nedostatočného vyprázdnenia, zablokovanie vody v organizme, žltačka, nestabilný spánok, ťažkosti pri dlhom státí, opuchy na vnútornej strane kolien a stehien, pocit chladu v končatinách, pocity slabosti - hlavne dolných končatín, slabosť a ťarcha v celom tele, únava, pocity chladu na vnútornej strane stehien a kolien, funkčná porucha palca na nohe, vodnaté výtoky z nosa, krku, úst a iných slizníc, bolesti v priebehu dráhy, potenie, alergie na potraviny.
 

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy    

súženie - starosti, otvorenosť, zlá pamäť a vyjadrovanie sa, zmätené, ťažkopádne a pomalé myslenie, nesústredenosť, tréma, prchavé myšlienky a utkvelé predstavy, nutkavé konanie a dogmatizmus, nedôvera, priveľká starostlivostť a sebaľútosť, úzkostné stavy, duševná labilita, pocit vykorenenia - človek sa ťažko adaptuje na prostredie, podozrievavosť, smútok, žiarlivosť